Jak rozpocząć naukę języka angielskiego dziecka w domu? Jak wprowadzać nowe słownictwo? Kilka sprawdzonych sposobów, które zainteresują Twoje dziecko.

Książki z obrazkami dla dzieci

Możesz wykorzystać do tego celu ulubione książeczki dzieci. Jasne kolory, zabawne ilustracje okażą się pomocne w zapamiętywaniu nowych słów. Opisuje kluczowe czynności i elementy widoczne na obrazkach. Taka metoda wprowadzania słownictwa może być stosowana już od najmłodszych lat. Warto wracać do tych samych książek i powtarzać wcześniej zaprezentowane słowa i wyrażenia. Da to dzieciom możliwość osłuchania się z nowym słownictwem i pozwoli odnaleźć w znajomym już kontekście. Po jakimś czasie warto wypowiadać wprowadzone w ten sposób słówka w innych sytuacjach i sprawdzać czy dziecko pamięta co one oznaczają. Na przykład jeśli wprowadzamy słówko oznaczające samochód „a car” wpierw widziane na kartce książki a w pokoju dziecka na półce mamy auto do zabawy, możemy poprosić dziecko o lokalizację przedmiotu podając jego angielską nazwę. Dodatkowo możemy w ten sposób wprowadzać kolory.

Śpiewanie piosenek

Jest to zwykle wręcz uwielbiania przez dzieci forma przyswajania sobie nowego języka. Jest ona przy tym niezwykle korzystna dla dziecka, a również i dla rodzica, jako że wspólne śpiewanie z dzieckiem, które będzie źródłem niewątpliwej radości wzmocni tylko więź między rodzicem a pociechą. Dziecko ma okazję zapoznać się z nowymi dźwiękami oraz ćwiczyć wymowę. Jeśli tylko jest ku temu możliwość warto wypowiadając słowa wskazywać na ich odpowiedniki w rzeczywistości. Idealnie sprawdzą się tu krótkie piosenki dla dzieci wprowadzające nazwy części ciała, przedmioty codziennego użytku, kolory. Można starać się gestykulować i mimiką oddawać treści piosenki, płacz, radość, klaskanie w dłonie, podskakiwanie a wtedy dziecku łatwiej będzie zapamiętać i przyswoić nowe słowa.

Rysunki

Gdy dziecko opanowało już pewien zasób słownictwa możemy wprowadzać inne ciekawe ćwiczenia. Poprośmy dziecko o narysowanie jakiegoś przedmiotu, w bardziej zaawansowanych przypadkach, sytuacji. Np. drzewo, dom, lalka, robienie zakupów w sklepie odzieżowym. Opisuj przedmiot lub wydarzenie podając szczegóły w języku angielskim. Może to wyglądać chociażby tak: „Narysuj dom. Dach ma kolor zielony, komin jest mały, położony z prawej strony dachu. Na dachu siedzą dwa duże czerwone ptaki. Dom ma 4 okna itd.” Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *